Bazen dişleri ve çeneleri doğru konumlarına getirmek için ek kuvvetler gerekir. Elastikler bunu sağlamak için gerekli çekme kuvvetini oluştururlar. Elastikler yapıldıkları materyal gereği uzun süre ağızda kaldıklarında kuvvet özelliklerini kaybederler. Bu nedenle düzenli olarak değiştirilerek yenilerinin takılması gereklidir. Sağlıklı ve güzel bir gülümsemeye sahip olmak için, elastiklerinizi ortodontistinizin size anlattığı biçimde ve onun size söylediği süre boyunca kullanmalısınız.

Elastik dış etkenlere hassas malzemelerdir. Ağız içerisindeki tükürük bile birkaç saat içinde elastiği eskitmeye başlar. Aynı zamanda asitli ya da sıcak içecekler elastiğin çekme kuvvetini kaybetmesine sebep olur. Bu nedenle elastiklerinizi yemeklerde takmamalısınız, ana öğünler dışında da mümkün olduğunca yiyecek ve içecek tüketimini sınırlandırmanız doğru olacaktır.

Evet. Elastikler gün boyu çekme hareketini sürdürür, dişlerinizi de bu şekilde hareket ettirirler. Günün yarısında takmazsanız elde edilen bütün ilerleme takmadığınız süre içerisinde geri dönecektir. Lütfen unutmayınız, elastikler tedavinin önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır.

Elastik kullanımında ilk 1-2 gün hassasiyet olabilir. Düzenli kullanımdan sonra hassasiyet azalacaktır. Elastiklerinizi size açıklandığı gibi kullanmazsanız hassasiyetin daha uzun sürmesine ve diş hareketinin daha yavaş meydana gelmesine neden olursunuz.

Elastik kullanmaya başladığınızda özellikle en arkadaki dişlere elastiği geçirmekte zorlanabilirsiniz. Elastik elinizden kayarak tutmanızı güçleştirebilir, bu durumda parmaklarınızı kurutarak tekrar denemelisiniz. Arka arkaya denemelerinizde alışkanlığınızın artmasıyla birlikte takıp çıkarma işleminin kolaylaştığını göreceksiniz. Sakın pes etmeyiniz. Gerekirse ortodontistiniz elastik kancası kullanmanızı tavsiye edebilir. Elastiklerinizin sık sık kopması, bant veya tel gevşemesi, braket üzerindeki topuzcuğun kırılması ya da braketin tamamen kopması gibi durumlarda hemen ortodobtistinizi aramalısınız. Lütfen randevu tarihine kadar beklemeyiniz, bu problemlerin mümkün olduğunca çabuk düzeltilmesi gerekmektedir.

1. Elastiklerinizi braketlerinize düzgün olarak yerleştirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Onları ortodontistinizin size söylediği şekilde kullanmalısınız.
2. Yanınızda her zaman birkaç parça yedek braket taşımalısınız. Böylece elastiğiniz koptuğunda ya da yemek sonra kaybettiğinizde yenisini takabilirsiniz.
3. Elastikleriniz biterse vakit geçmeden ortodontistinizle iletişime geçmelisiniz.
4. Elastiklerinizi bir gün takmayı unutursanız, ertesi gün iki tane takmamalısınız. Düzensiz ve fazla kuvvetler dişlerinizin zarar görmesine neden olur.
5. Elastikler yorulurlar. Gerginliklerini kaybettiklerinde dişlerinizi ve çenenizi hareket ettirecek kuvvetleri kalmaz. Bu yüzden kopmasalar bile mutlaka elastiklerinizi ortodontistinizin size söylediği sıklıkla değiştirmeyi unutmayınız.

X