Ortodontik minivida, kötü konumlanmış dişleri hareket ettirebilmek için çene kemiği içine yerleştirilen metal vidalardır. Mikro vidalar, mini implantlar ya da geçici ankraj aygıtları olarak da adlandırılabilirler.

Kötü konumlanmış dişleri hareket ettirmek için diğer komşu dişler, uygulanan kuvvetlere karşı sabit bir destek görevi görür. Bu dişleri destek için kullanmak her zaman mümkün olmamaktadır. Bazen de kötü uygulanan kuvvetler istenmeyen dişlerde harekete yol açabilir. Bu tür vakalarda, mini vidalar bir dayanak noktası görevi görerek kötü konumlanmış dişin düzeltilmesine vaya boşlukların kapatılmasına katkı sağlayabilir.

1. Mini vida tedavinin herhangi bir aşamasında yerleştirilebilir.
2. Lokal anestezikler dişetini uyuşturmak için kullanılır.
3. Vidayı yerleştirmek için öncesinde çene kemiğine rehber bir delik açılabileceği gibi, mini vida nazik bir şekilde direkt olarak da kemik içine yerleştirilebilir.
4. Mini vida kemiğe girdikçe basınç hissedebilirsiniz.
5. Bazen plastik bir aygıt, mini vidanın kemik içine doğru konumda yerleştirilebilmesi için rehber olarak kullanılabilir.
6. Mini vidalar kemik içine yerleştirildiklerinde seans ya da bir sonraki seansta, hareketi istenen dişler vidalara bağlanabilir.
7.Antibakteriyel ağız gargaraları kullanmanız da önerilebilir.

Hayır. Mini vida yerleştirme işlemi ağrılı bir işlem değildir. Ancak anestezik solüsyonların etkisi geçtikten sonra 24 saat boyuca orta seviyede ağrı vidanın yerleştirildiği bölgede hissedilebilir.

1. Mini vidanın etrafında flor içerikli bir diş macunu ve küçük başlı bir diş fırçasıyla günde üç defa yavaşça fırçalamanız gerekmektedir.
2. Mini vidanın etrafında elektronik diş fırçaları kullanmamalısınız.
3. Parmağınız ya da dilinizle mini vidayla oynamamalısınız.
4. Mini vida ilk günlerde biraz gevşek olarak hissedilebilir. Ancak çok gevşek hissetmeniz ya da dişleriniz üzerine yapıştırılan braketlerinizde kopma olması halinde ortodontistinizle temasa geçmenizde fayda vardır.

Mini vidaların ne kadar iyi çalıştığına dair çok sayıda kanıt vardır ve kullanımının güvenliğiyle ilgili önemli endişeler de bulunmamaktadır. Başarı oranları %80'in üzerindedir. Mini vidalar çoğunlukla iki komşu dişin kökleri arasına yerleştirilmektedirler. Vidaların çoğunluğu tedavi boyunca sabit kalmaktadırlar

1. Mini vidalar yerleştirilirken dişlerin köklerine temas edebilirler. Bu durum sonrasında genellikle kök sorunsuz bir şekilde iyileşebilmektedir.
2. Mini vida düşebilir. Böyle bir durumda, vida farklı bir pozisyonda ya da farklı bir seansta aynı şekilde yerleştirilmelidir.
3. Mini vidaların %52i yerleştirilme sırasında kemik içinde kırılabilir. Bu durumda vidanın bir kısmının kemik içinde bırakılması gerekebilir. Herhangi bir problem meydana gelmeyecektir.
4. Mini vida uygulamalarında %15-20 oranında erken başarısızlık/düşme durumlarıyla karşılaşılabilir ve yeniden yerleştirilmesi gerekebilir.
5. İlgili bölgeyi temiz tutmadığınız takdirde enfeksiyon görülebilir.

Mini vidalar, kötü pozisyondaki dişin konumu düzeltilinceye kadar genellikle birkaç ay ya da yıl boyunca ağızda kalabilirler. Diş hareketi tamamlandıktan sonra vida çıkartılır.

Vidaların çıkarılması çok basit bir şekilde gerçekleştirilir. Genellikle lokal anesteziye ihtiyaç duyulmaz. Diş eti ve altındaki kemik birkaç gün içinde rahatsızlık olmaksızın iyileşir.

X